کیهان شناسی | از جنس بینهایت...

بررسی کیهان

تولید سبک ترین ماده دنیا

يكشنبه, ۱ ارديبهشت ۱۳۹۲، ۰۷:۳۶ ب.ظ

    

گروهی از محققان موفق شده اند سب کترین ماده جهان را با چگالی 0/9 میلی گرم بر سی سی تولید کنند که حدود صد برابر سبک تر از پلی استایرن انبساطی است. این ماده جدید، معماری سلولی "میکرو شبکه ای" دارد. این گروه از محققان توانستند ماده ای تولید کنند که 99/9 درصد آن از هوا و تنها 0/01 درصد آن از ماده جامد تشکیل شده است؛ این کار از طریق طراحی ماده در مقیاس نانو، میکرو و میلی انجام شده است.

کلید اصلی این کار، تولید یک شبکه به هم پیوسته از لوله های توخالی است که ضخامت دیواره آنها هزار برابر کمتر از قطر موی انسان است. معماری خاص این ماده، رفتار مکانیکی یک فلز را به آن بخشیده است که از آن جمله می توان به قابلیت بازگشت به حالت اولیه پس از فشردگی تا حد 50 درصد و همچنین جذب انرژی بسیار بالای آن اشاره کرد.

یکی از محققان می گوید: "با کاهش ابعاد مواد به مقیاس نانو متری، استحکام مکانیکی آنها افزایش می یابد. اگر این قابلیت با امکان تنظیم معماری میکرو شبکه یک ماده ترکیب شود، می توان به یک ماده سلولی منحصر به فرد دست یافت."

این ماده جدید می تواند به عنوان الکترود باتری ها و یا جاذب امواج صوتی، ارتعاشات یا شوک ها عمل کند. یکی از پژوهشگران، این ماده جدید را با ساختمان های معروف بزرگ مقایسه می کند: "ساختمان های پیشرفت های همچون برج ایفل بسیار سبک بوده و به دلیل معماری خاصشان از وزن بسیار بهینه ای برخوردارند. ما می خواهیم این ایده را در مقیاس میکرو و نانو اجرا و مواد بسیار سبک تری تولید کنیم."   

                                                                                                                             منبع:ماه نامه دانشمند           

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">