کیهان شناسی | از جنس بینهایت...

بررسی کیهان

فراسیارات

پنجشنبه, ۲۲ فروردين ۱۳۹۲، ۰۷:۳۶ ب.ظ

فراسیاره، سیاره ای است که به دور ستاره ای به غیر از خورشید می گردد. تا به حال، بیش از 240 فراسیاره  در فضا شناسایی شده اند و هر ماه به این تعداد افزوده می شود. این تعداد ممکن است در مقایسه با صدها میلیار ستاره ای که در کهکشان راه شیری شناسایی شده اند ، زیاد به نظر نرسد، اما تعداد کم فراسیارات به خاطر دشواری شناسایی آن هاست. شناسایی ستاره به علت بزرگی آن و نوری که از خود ساطع می کند، کار آسانی است. در حالی که یک سیاره بسیار کوچک تر است و تنها، نوری که از ستاره به آن می تابد را منعکس می کند.

بیشتر روش هایی که برای بررسی فراسیارات مورد استفاده قرار می گیرند، غیر مستقیم هستند، یعنی اینکه فراسیاره مستقیماً دیده نمی شود، بلکه تنایج حاصل از وجود آن مورد مشاهده قرار می گیرند. برای مثال، یک فراسیاره بزرگ با گرانشی که دارد، ستاره نزدیک به خودش را جذب کرده و باعث جابه جایی اندک ستاره می گردد. این جا به جایی ستاره از روی زمین قابل شناسایی است. 169 فراسیاره به این روش کشف شده اند، این فراسیارات بسیار بزرگ هستند، حتی بزرگتر از مشتری که بزرگترین سیاره منظومه شمسی است.

ماهواره کوروت که در دسامبر 2006 به فضا فرستاده شد، قادر است جزئی ترین تغییرات در مقدار نور تابش شده از ستارگان را شناسایی کند. چنین تغییراتی ممکن است زمانی رخ دهد که یک فراسیاره (حتی یک فراسیاره کوچک) از مقابل ستاره ای عبور کند. کیفیت ردیاب هایی که کوروت به آن ها مجهز شده است باید آن را قادر سازد که فرا سیاره هایی که به مراتب کوچک تر از قبل را شناسایی کند، فراسیارات تقریبا دو برابر اندازه زمین هستند. تا به حال فراسیاره ای هم اندازه زمین دیده نشده است.

                                                            منبع: کتاب دریچه ای به سوی کیهان اثر استیفن هاوکینگ

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">